Site Haritası
S.S.S.

Bizden Duyurular
08.12.2010 ITIBARIYLE TRUMA ISITICI VE YENI CARETTA AKSESSUARLARI

13.01.2013 Milliyet Ekonomi Sayfasında Makalemiz çktı....

22.03.2012 FLAS HABER !! CARETTA HOLLANDA KCK TESTININ GALIBI OLDU!

Caretta artık Alman TUV Sertifikalı !!!

CARETTA’LAR SPOR BAKANLIĞININ DAVETI ÜZERE ANAKARADA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

KOPYACI İTALYAN’A SUÇ ÜSTÜ !!!

Münih Fuarı

27.08.2011 / 05.09.2011 DUSSELDORF FUARI-HALL 12/STAND 12A52 DEYDIK!!!

HYMER’den fabrikamiza anlamli ziyaret


E-Bülten
 Ad Soyad :  
 E-Posta   :
ekle    çıkar

Para Piyasaları

Site İçi Arama

S.S.S.

 
1. Başoğlu Karavan’dan kısaca bahsedebilir misiniz?

1978’de kuruldu, 83’te A.Ş ünvanı aldı, 2000’de modern üretim tesislerine taşındı.

2. Ne kadar süredir karavan üretiyorsunuz ? Ve üretirken nelere dikkat ediyorsunuz ?
30 seneye yakın bir süredir karavan, motokaravan, romork, promosyon ve hizmet araçları üretimimize devam etmekteyiz. Bunlardan hizmet araçları çok geniş kapsamda; gezici kütüphaneler, klinikler, göz muayenehanesi, banka atm’leri, polis merkezleri vb. ürünleri kapsıyor. Römork’lar da bir o kadar geniş yelpazede, caretta’dan tutun, arama kurtarma römorkları dediğimiz olay mahalline helikopterlerle malzeme ikmal eden römorklara kadar pek çok üretimi gerçekleştirmiş bir firmayız. Caretta ise 4 kıtaya ihraç edilen yeni nesil ürünümüzdür. Şu anda şirketimiz tamamen caretta üretimine konsantre olmuştur.
Firmamızda kaliteye ve yeniliğe çok önem verilir. Kalıp çalışmaları, model tasarımları hep şirketimizin kendi bünyesinde yapılmaktadır.

3. Türkiye’de karavan üretimine karar vermenizde hangi sebepler rol oynadı ?

1978 yılında Türkiye’nin her konuda ihtiyaç duyduğu sektörler vardı. Karavan üretimine ilk atılmamızda aile üyelerinin birer macera tutkunu olması etkili oldu. Karavan, Türkiye’de henüz sektör oluşmadan ürün olarak ülkemize girdiğinden yıllardır hep bu sektörü oluşturma ve yaygınlaştırma gibi doğal bir misyonumuz da oldu. O dönemlerde Türkiye’de karavan sektörü yok denecek kadar azdı. İlk olarak bu üretime başlamamızla ilgili bir anektota kısaca yer vermek isterim ; Rahmetli dedemiz ve şirketimizin kurucusu, Ali Hikmet Başoğlu’nun av merakı ve av mahallinde uygun sağlık koşullarının bulunmaması ve konaklamalarda yaşanan çok çeşitli zorluklar bizim böyle bir üretime atılmamızda itici güç oldu.

4. Wilco’nun karavanından kısaca bahseder misiniz? Özellikleri nelerdir?

Wilco neredeyse tüm Türkiye'yi motokaravanla bucak bucak gezmiş ve Türkiyeye karavanı yeniden anlatan Hollandalı bir dostumuz. Wilco'nun karavanının bölümleri halen İZ Tv'den takip edilebilir. Kendisi Türkiye'de karavancılığa renk katmıştır, başarılarının devamını diliyoruz.

5. Karavan yolcusunun rahatlığı için iyi bir karavan tasarımı nasıl olmalı ?

Motokaravanlarda yolculuk esnasında aracın içerisinde büyük bir konfora sahip olduğunuz için bu tip karavanlar uzun yolculuklar için ideal. Çekili karavanlarda ise yolculuk süresince içerisinde seyahat etmek kesinlikle yasaktır. Daha çok uzun konaklamalı tatillerinizde ideal bir tercihtir ve en büyük serbestliğiniz aracınızın konaklama esnasında serbest kalmasıdır. Caretta ise, tam bir maceraperest karavanı olup, büyük karavanlarda sahip olacağınız her türlü konforu ve belki de daha fazlasını size haftasonlarınızı değerlendirmeniz için sunar. Caretta, seyir esnasında sürücünün büyük bir karavana kıyasla çok daha rahat bir sürüş keyfi yaşamasını sağlar. Seçtiğiniz karavan modeli ne olursa olsun gerek donanım gerek tip olarak sizin ve ailenizin ihtiyaçlarınıza ve tatil tercihlerinize göre olmalıdır. Bu bağlamda belki de satın almadan önce belirli süre karavan kiralamanız uygun bir seçenek olacaktır. 

6. Bu konuda müşterilerin geri dönüşleri nasıl oluyor ? Memnun kalıyorlar mı ?
Ufak tefek değişiklikler ve arızalar dışında müşteri memnuniyetimiz oldukça fazla. Aslına bakarsanız bu iş tam anlamıyla bir hobi. Bir kez karavan sahibi olduktan sonra ihtiyaçlarınız ve değişiklik talepleriniz asla bitmeyecektir. Özellikle karşısında durduğumuz « herşey dahil » tatil anlayışının ötesinde tatillerinizi hem daha da sıklaştırmış hem de birer hobi haline getirmiş oluyoruz ve nihayetiyle sizi doğaya açmış oluyoruz. Bunun memnuniyetinin bir ölçüsü olamaz.
Motokaravanlarda yolculuk esnasında aracın içerisinde büyük bir konfora sahip olduğunuz için bu tip karavanlar uzun yolculuklar için ideal. Çekili karavanlarda ise yolculuk süresince içerisinde seyahat etmek kesinlikle yasaktır.
Çekili karavanların motokaravanlara göre bir avantajı ise kamp yerlerinde karavanı bıraktığınız zaman aracınızın serbest kalması ve bu sayede istediğiniz gibi yeni yerler görmeye vakit ayırabilmenizdir.
7. Peki Türkiye’de karavan kültüründen bahsedilebilir mi ?

Ülkemizde yapılan dağ turizmi ve ülkemizin bu konuda sahip olduğu potansiyel göz önüne alınırsa bu kültüre hala ne kadar yabancı olduğumuz gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Rakamlarla örnek verirsek 10 milyonluk Hollanda 800 bin karavana sahip, Türkiye’de bu rakam dramatik olacak şekilde aşağılarda. Çeşitli nedenlerden dolayı da bu turizmin getirilerinden çok az faydalanabiliyoruz, kamp yetersizliği de bu nedenlerin başında geliyor. Oysa ki karavancı müşteri pekçok konuda daha cömert, gerek tatillerinin uzunluğu gerekse harcama potansiyeli açısından.
Türkiye bu kültürü ne bir keyif ne bir hobi olarak tanımıştır, Türkiye bu kültürü depremde tanımıştır.

8. Karavan çekmek için ne tür bir araç ve ehliyete sahip olmalıyım?

Özel üretimler haricinde standart 3-4 ve 5 kişilik karavanımız vardır.

425x220 VEGA              : 1400 cc ve üzeri araçlarla çekilebilir.

525x220 AGENA       : 1600 cc ve üzeri araçlarla çekilebilir.

600x240 ALCHERA   : 1900 cc  ve üzeri araçlarla  çekilebilir.

9. Karavanı çekmek için çeki demirini nerede taktırabilirim ve çeki demiriyle ilgili uygulanması gereken prosedürler nelerdir?

Çeki demiri montajı fabrikamızda yapılabilmektedir.Ruhsatınızın ‘’römork çekebilir ‘’ diye değiştirilmesi için gerekli projeler de firmamız tarafından temin edilmektedir.Ayrıca araçlara uygulamakta olduğumuz çeki demirleri CE belgeli ve TSE onayını alarak gerekli işlemler gerçekleştirilmektedir. 750 kg. üzeri çekme karavanlarda karavana özel ruhsat ve plaka çıkartılması zorunluluğu vardır. 

10. Aracımın arkasında karavan varken ne kadar hız yapabilirim ve araçla birlikte karavanda da seyahat edebilir miyim ?

Çekme Karavanla trafikte seyrederken azami hız 70 km ‘dir ve karavan seyir halinde iken içerisinde seyahat

edilmesi kesinlikle yasaktır.

11. Karavanımı kullanmadığım zamanlarda nerede muhafaza edebilirim?
Müşterilerimizin kendilerine özel bir garaj yada parkı yok ise özel karavan kamplarında karavanlarını bırakabilirler.
12. Karavanda sıcak su sistemi nasıl çalışır ?

Sıcak su sistemini 220 Volt enerjiye bağlı 40 LT kapasiteli Termosifonla sağlamaktayız.Ve sıcak su hem mutfakta hem WC-banyoda kullanılabilir. Tercihen motokaravanlarda gazlı sistem ithal TRUMA Combi (su ısıtıcısı&kalorifer) kullanabiliyoruz.

13. İthal İnfo-Panel nedir?

İthal İnfo-Panel karavanda mevcut olan temiz su ve atık su oranlarını tek bir düğmeye basarak  depoları

kontrol etmeden görebileceğiniz ,karavanda yaşamı kolaylaştıran bir panodur. 

14. Sport Model ve Camilla model arasındaki fark nedir ?

Sport model 4 kişi yatak kapasiteli Camilla model ise şofor mahalinin üzerinde çift kişilik elkovan yatak bulunan

toplam 6 kişi yatak kapasiteli bir motokaravandır.

15. Motokaravan yaptırmak istiyorum , hangi araçları tavsiye edersiniz ?

Iveco Daily boş şasili araçlar üzerine kabinlerimizi çalışmaktayız. Müşterilerimizin aracı satın almadan evvel firmamız yetkilileriyle irtibata geçmeleri çok önemlidir.

16. Extra paket aksesuarı ne demek ?
İthal yurt dışından getirttiğimiz özel olarak karavanlar için üretilmiş ,tente ,kombi, özel büyük havalandırma, otomatik basamak , bisiklet yeri ,özel sineklik ve storlu camlar gibi aksesuarlardır ve  müşterinin isteği üzerine karavan ve motokaravanlara montajı yapılır.
 
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Başoğlu Karavan    rt.moc.navaraculgosab @ misiteli
İzmir İnternet Hizmetleri